W sobotę 13 września 2014 r. w godzinach 9.00- 17.00 w siedzibie naszej Fundacji przy ulicy Wincentego Pola 17 w Tczewie odbył się warsztat podstawowy Original Play dla rodziców, opiekunów i terapeutów. Prowadziła go mgr Jolanta Graczykowska.
Szkolenie w programie Original Play autorstwa dr O. Freda Donaldsona
Warsztat podstawowy
Prowadząca: mgr Jolanta Graczykowska, przedstawiciel programu Original Play w Europie
Czas trwania warsztatu: 8 godz.
Cel warsztatu: Głównym celem warsztatu jest wsparcie rodziców adopcyjnych w budowaniu i wzmacnianiu relacji z dziećmi i rozwijaniu umiejętności komunikacji bez agresji, konfliktów i lęków.
Warsztat dotyczył następujących zagadnień:
W jaki sposób poprzez zabawę nawiązać kontakt z dzieckiem i wzmocnić w nim poczucie bycia kochanym i bezpiecznym?
Jak budować więzi i poczucie przynależności w rodzinie adopcyjnej?
Jak poprzez „ pierwotną zabawę” zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju i uczenia się?
Jak radzić sobie z agresją, konfliktami, wycofaniem społecznym i dziecięcymi lękami?
Jak poprzez zabawę radzić sobie ze stresem dnia codziennego?
Program Original Play® oparty jest na ponad 30- letnich badaniach twórcy programu dr Donldsona nad zastosowaniem „pierwotnej zabawy” w radzeniu sobie z agresją, przemocą, konfliktami wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Original Play jest nowatorskim programem profilaktycznym i interwencyjnym, realizowanym w wielu placówkach edukacyjnych, na różnych poziomach edukacji i o różnej specjalności (przedszkola, szkoły, placówki integracyjne, szkoły specjalne, domy dziecka, świetlice socjoterapeutyczne).
W Polsce i wielu innych krajach na świecie prowadzone są szkolenia w programie Original Play dla wszystkich osób zainteresowanych wspieraniem rozwoju i procesu uczenia się dzieci, między innymi dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów, terapeutów, opiekunów, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, interwencyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, pracowników placówek dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Program otrzymał wiele rekomendacji, w tym rekomendację Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i honorowy patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO, opisany został w publikacjach naukowych Akademii Jana Długosza w Częstochowie i Wyd. Impuls.
Korzyści z zastosowania Original Play® dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, zawierają między innymi:
– zapobieganie agresji, konfliktom i zjawisku wykluczenia wśród dzieci i młodzieży
– doskonalenie umiejętności bezkonfliktowego rozwiązywania problemów agresji, przemocy i innych negatywnych zachowań w relacjach międzyludzkich
– wzrost poczucia bezpieczeństwa
– obniżenie poziomu stresu
– redukcja lęków, uczucia bezradności w trudnych sytuacjach
– łatwość nawiązywania kontaktów i integrowanie się z grupą
– zwiększenie możliwości adaptacyjnych do nowych sytuacji i warunków
– umiejętność współdziałania w grupie
– wzmocnienie postawy poznawczej i twórczej oraz motywacji do uczenia się.
Program Original Play® aktywizuje również sensomotorykę dzieci, poprawia kondycję fizyczną, zwiększa zakres ruchu, usprawnia motorykę małą i dużą, poczucie równowagi, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz zwiększa efektywność uczenia się.
mgr Jolanta Graczykowska – oficjalny przedstawiciel i koordynator Original Play® w Europie. Posiada wieloletnie doświadczenie w zastosowaniu programu Original Play® wśród dziećmi, z różnymi wyzwaniami edukacyjnymi i rozwojowymi: agresją, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD), autyzmem, problemami rozwoju psychoruchowego, opóźnieniem rozwoju intelektualnego. Uczestnikami jej zabaw są dzieci i dorośli w różnych częściach świata, niezależnie od ich wieku, poziomu rozwoju psychofizycznego, uwarunkowań kulturowych i językowych, statusu społecznego. Stosuje program Original Play® w pracy z dziećmi specjalnej troski, z dziećmi ulic, ofiarami przemocy.
Współpracuje ze szkołami wyższymi. Jest autorką publikacji naukowych w temacie Original Play.
Prowadzi warsztaty oraz szkolenia dla rodziców, profesjonalistów w zakresie edukacji, medycyny, osób zajmujących się profesjonalną pomocą dzieciom i dorosłym.
Opis kursu podstawowego w programie Original Play®
Adresaci kursu: nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, wychowawcy, terapeuci, specjaliści pracujący z dziećmi w różnym wieku, z dziećmi prawidłowo rozwijającymi się i z problemami rozwojowymi oraz edukacyjnymi.
Kurs podstawowy ma na celu zaprezentowanie idei oraz praktyki Original Play®. Składa się zarówno z teorii jak i praktycznych ćwiczeń eksperymentalnych.
Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę o tym, jak poprzez zabawę zapobiegać agresji, konfliktom dziecięcym, zdobywają podstawowe umiejętności bezpiecznego reagowania na agresję i konflikty bez agresji i innych negatywnych schematów postępowania oraz podstawowe umiejętności organizowania zajęć Original Play® dla dzieci.
Program Original Play®Opis programu
Original Play to projekt profilaktyczny, interwencyjny i strategiczny. Ukierunkowany na:
– zapobieganie i eliminowanie agresji, przemocy i innych negatywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży,
– rozwiązywanie fizycznych, emocjonalnych konfliktów, napięć poprzez nabywanie
umiejętności tworzenia bezpiecznego środowiska i warunków do uczenia się
– korygowanie już zaistniałych problemów wychowawczych i opiekuńczych,
– stymulowanie wszechstronnego rozwoju dzieci i usprawnianie procesu uczenia się.
Original Play opiera się na unikatowej relacji, jaka wytwarza się między ludźmi w procesie pierwotnej zabawy, relacji gwarantującej bezpieczeństwo, poczucie przynależności i bezwarunkowej akceptacji.
Original Play jest propozycją praktyczną wykraczającą poza wszelkiego rodzaju ograniczenia i uwarunkowania np. rozwojowe, kulturowe, społeczne i inne.
Założenia projektu
– każde dziecko potrzebuje bezpieczeństwa i miłości do prawidłowego rozwoju i uczenia się
– dzieci nie powinny odczuwać lęku, nie powinny koncentrować się na obronie własnej,
– pierwotna zabawa jest uniwersalnym procesem i prawidłowością tkwiącą w naturze każdego dziecka,
– umiejętność rozróżniania dobrego i złego dotyku jest niezwykle istotna, by uczyć dzieci pozytywnego, prospołecznego zachowania.
Cel projektu:
– zapobieganie i eliminowanie różnych form agresji, przemocy ze środowisk wychowawczych i opiekuńczych
– przekształcenie głęboko zakorzenionych, negatywnych nawyków, wzorców i schematów zachowań w nawyki i wzorce niezbędne do prospołecznego funkcjonowania
– wykształcenie u uczniów umiejętności rozwiązywania problemów, konfliktów, bez agresji i przemocy oraz włączenie uczniów w budowanie bezpiecznych warunków do uczenia się,
– dostarczenie uczniom doświadczeń korygujących pod względem społecznym i emocjonalnym,
– kształtowanie takich postaw i wartości u uczniów jak: współodczuwanie, otwartość na potrzeby drugiego człowieka, współodpowiedzialność.
Krótki opis projektu
Projekt bazuje na programie Original Play autorstwa dr O. Freda, światowej sławy specjalisty w zastosowaniu pierwotnej zabawy, w rozwiązywaniu problemów agresji, przemocy i wykorzystywania.
Program Original Play dociera do pierwotnych przyczyn agresji, do braku poczucia bezpieczeństwa, miłości i poczucia przynależności.
Istotą programu Original Play jest wzmocnienie i odbudowanie w dzieciach poczucia bezpieczeństwa, miłości, poczucia przynależności jako podstawowych, fundamentalnych warunków do prawidłowego rozwoju i uczenia się.
W „Original Play”, dzieci poprzez zabawę doświadczają innego sposobu reagowania na agresję, reagowania w poczuciu bezpieczeństwa. Dzieciom, szczególnie tym z zaburzeniami w rozwoju emocjonalnym i społecznym potrzebny jest odmienny wzorzec reagowania na agresję, potrzebne jest uczenie się poprzez doświadczenie, jako dowód na możliwość istnienia innego rodzaju relacji niż ten do, którego przywykły i który powielają w swoim życiu.
Sposób realizacji projektu
Proces szkolenia dla nauczycieli składa się z kilku etapów.
Etapy te z każdym stopniem zawierają coraz więcej praktyki. Zostały opracowane w ten sposób, by poprawić i wzmocnić emocjonalne i fizyczne zdolności bezpiecznego i efektywnego reagowania w sytuacji konfliktu, agresji, przemocy, w sytuacji zagrożenia i braku poczucia bezpieczeństwa.
Kurs podstawowy (12 godzin) – ma na celu zaprezentowanie dorosłym idei oraz praktyki „Original Play”™. Składa się zarówno z teorii jak i praktycznych ćwiczeń eksperymentalnych. Kurs przebiega tak, by pomóc dorosłym otworzyć się na zabawę z dziećmi i wesprzeć ich w zabawach prowadzonych z udziałem dzieci. W trakcie kursu prezentowane są możliwości reagowania bez agresji na sytuacje, w których doświadczamy różnego rodzaju trudności.
Kurs zaawansowany (14 godzin)- celem kursu jest rozwinięcie umiejętności zdobytych na kursie podstawowym. Uczestnicy zgłębiają umiejętności reagowania na agresję i przemoc, w poczuciu bezpieczeństwa.
Podstawowe Praktyczne Seminarium (14 godzin)- Program seminarium obejmuje: 10 godzin praktyki „Original Play” w różnych placówkach, z dziećmi w różnym wieku, o różnym poziomie rozwoju psycho- fizycznego i 4 godziny poświęcone intensywnej pracy nad omówieniem wszystkich zagadnień związanych z praktyką.
Celem seminarium jest doskonalenie umiejętności zastosowania „Original Play” w różnych środowiskach edukacyjnych, opiekuńczo- wychowawczych; wsparcie uczestników w dostosowaniu programu do ich indywidualnych potrzeb.
Zaawansowane Praktyczne Seminarium (14 godzin)- Celem seminarium jest stworzenie dorosłym warunków do odczuwania samodzielności i odpowiedzialności za przebieg zajęć z dziećmi. Sposób prowadzenia zajęć monitorowany jest przez mgr Jolantę Graczykowską.
Indywidualna praktyka- zintensyfikowanie procesu uczenia się Original Play.
Seminarium trenerskie– celem seminarium jest przygotowanie uczestników do prowadzenia warsztatów. Od uczestników seminarium oczekuje się znajomości głównych zasad, podstaw Original Play® oraz wiedzy jak stosować je w codziennym życiu. Wymagana jest również znajomość natury, sekwencji i przyczyn stosowania ćwiczeń w trakcie warsztatów. Uczestnicy stosować będą konkretne ćwiczenia w relacji z pozostałymi uczestnikami. Uczestnicy uczyć się będą jak reagować w trudnych sytuacjach, jak prowadzić warsztat w bezpiecznych warunkach.
Zajęcia z dziećmi- koncentrują się na stworzeniu dzieciom poprzez „pierwotną zabawę” warunków do doświadczenia bezpieczeństwa, poczucia bezwarunkowej akceptacji, poczucia przynależności oraz innego sposobu reagowania na agresję bez agresji, przemocy i lęku, reagowania w poczuciu bezpieczeństwa. W trakcie zajęć dzieci uczą się rozwiązywania problemów i konfliktów bez agresji i przemocy, kształtują się w nich takie postawy i wartości jak współodczuwanie, miłość, otwartość na potrzeby drugiego człowieka, współodpowiedzialność.
Adresaci projektu:
1. Dorośli: wychowawcy, nauczyciele na poziomie nauczania zintegrowanego, rodzice.
2. Dzieci na wszystkich etapach rozwoju i uczenia się, prawidłowo rozwijające się i z problemami rozwojowymi oraz edukacyjnymi (nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia koncentracji uwagi, lęki, agresja, stres, trudności w adaptowaniu się do nowych warunków i sytuacji, trudności w nawiązywaniu pozytywnych relacji w grupie, zaburzenia motywacji do uczenia się, trudności w uczeniu się, itp.)
Zakładane rezultaty realizacji zadania
Original Play® zwiększa liczbę wyborów, jakie mają nauczyciele, rodzice i pracownicy wtedy, gdy muszą reagować w bezpieczny sposób na przemoc, agresję fizyczną lub słowną.
Efekty zastosowania Original Play®, to między innymi:
– systematyczne zmniejszenie liczby przerażających incydentów przemocy, agresji i konfliktów w szkołach; zmniejszenie ryzyka ucieczek dzieci i młodzieży
– zmniejszenie ilości sytuacji konfliktowych i zachowań agresywnych uczniów objętych projektem
– nabycie przez uczniów umiejętności reagowania na agresję bez agresji
– poprawa jakości koleżeńskich relacji: uprzejmość, współodczuwanie, współdziałanie
– poprawa jakości relacji między uczniami a nauczycielami: szacunek, poprawa kultury bycia ucznia
– zwiększenie możliwości adaptacyjnych w nowych, zmieniających się warunkach życia szkolnego
-zwiększenie poczucia przynależności, więzi wewnątrz społeczności szkolnej
– wzrost zaangażowania uczniów w życie szkolne.
Dotychczasowe doświadczenia w zastosowaniu programu „Original Play” w Polsce
Projekt „The Sanctuary Alliance” dr F.Donaldsona, prezentujący wyjątkowość idei i praktycznego zastosowania „Original Play”™ przedłożony został Sekretarzowi Generalnego Gabinetu ONZ do Spraw Przemocy nad Dziećmi i zaakceptowany jako projekt wspierający działania w eliminowaniu przemocy nad dziećmi.
„Original Play”™ obecnie rozwija się w: St. Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Bahrajn, Kanadzie, Grecji, RPA, Polsce.
Program „Original Play”™ otrzymał w Polsce rekomendację Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, w Warszawie.
Projekt „Edukacja dla pokoju- Międzynarodowy Projekt Szkolnej Wymiany dzieci w ramach programu Original Play” otrzymał honorowy patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Program Original Play znalazł dotychczas zastosowanie w Polsce, w wybranych:
szkołach podstawowych, gimnazjach, przedszkolach, placówkach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, placówkach integracyjnych, ośrodkach szkolno- wychowawczych, szpitalach dziecięcych i innych placówkach zajmujących się edukacją i opieką nad dziećmi ( ogniska szkolno – wychowawcze, świetlice socjoterapeutyczne).
Program „Original Play”™ prezentowany był na konferencjach i seminariach:
-Konferencja „Original Play”, pod patronatem Urzędu Miasta Warszawa Żoliborz
-Seminarium naukowe „Podstawy Edukacji. Epistemologia a Praktyka Edukacyjna”, Akademia J. Długosza w Częstochowie, grudzień 2007
-Seminarium naukowe „ Podstawy Edukacji. Ciągłość i Zmiana”, Akademia J. Długosza, Częstochowa, 2008
-Seminarium naukowe „Podstawy Edukacji. Podmiot w dyskursie pedagogicznym”. Akademia J. Długosza, Częstochowa, 2009
– IV Krajowa Konferencja Dyrektorów Przedszkoli, OSKKO, Miętne
-II Warszawskie Forum Rodziców i Rad Rodziców 2008
-Seminarium „Zdrowie Dzieci Naszą Troską”, Warszawa 2009
– konferencja dla nauczycieli, w Katowicach, zorganizowana przez Wydawnictwo LIBRUS i MAC.
Centrum Promocji ORIGINAL PLAY organizuje kilkakrotnie w roku Międzynarodowe Praktyczne Seminaria „Original Play”, na które przejeżdżają specjaliści z całego świata: USA, Austrii, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Włoch, Norwegii, Grecji, Belgii, Bahrajn. Bazową placówką i współorganizatorem międzynarodowych praktycznych seminariów w Original Play® jest Szkoła Podstawowa Nr 92 w Warszawie.
Program „Original Play”™ realizowany był również w Polsce:
-na turnusach terapeutyczno- rehabilitacyjnych z dziećmi, z problemami rozwojowymi i edukacyjnymi ( agresja, nadpobudliwość psycho- ruchowa, autyzm, dysleksja, porażenie mózgowe, i inne)
-w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Litewskiej w Warszawie, z dziećmi chorującymi na choroby nowotworowe.
W polskiej telewizji kilkakrotnie emitowany był program stacji Animal Planet special –„The Power of Play”- „Potęga zabawy” prezentujący program „Original Play”™ dr F. Donaldsona.
TVP 2 prezentowała dwukrotnie „Original Play”™ w programie „Pytanie na śniadanie”.
Publikacje naukowe:
Donalson O. Fred (2008), „Original Play”™- podstawa uczenia się i rozwoju dzieci [w:] A. Gofron. M. Piasecka, (red.), Podstawy edukacji. Epistemologia a praktyka edukacyjna, Częstochowa.
Donaldson O. Frederick (2009),W odkrywaniu głębszego znaczenia My: „Original Play® (Pierwotna Zabawa”) oraz Tożsamość w teorii i praktyce edukacyjnej [w:] A. Gofron, M. Adamska- Staroń (red.), Podstawy edukacji. Ciągłość i zmiana, Kraków.
Donaldson O. Frederick (2010),Czuła dobroć: wzór, który łączy. O roli Original Play® („pierwotnej zabawy”) w edukacji zorientowanej na dziecko [w:] A. Gofron, B. Łukasik (red.), Podstawy edukacji. Podmiot w dyskursie pedagogicznym, Kraków.
Graczykowska J.(2008), Doświadczenia i korzyści z wdrażania programu „Original Play”™ wśród dzieci i młodzieży w Polsce [w:] A. Gofron. M. Piasecka, (red.), Podstawy edukacji. Epistemologia a praktyka edukacyjna, Częstochowa.
Graczykowska J., Foks U. (2009), Edukacja dla Pokoju- Projekt Międzynarodowej Szkolnej Wymiany Dzieci w ramach programu „Original Play® [w:] A. Gofron, M. Adamska- Staroń (red.), Podstawy edukacji. Ciągłość i zmiana, Kraków.
Graczykowska J. (2010), Dawać i otrzymywać miłość- rola Original Play® w praktyce i teorii edukacyjnej [w:] A. Gofron, B. Łukasik (red.), Podstawy edukacji. Podmiot w dyskursie pedagogicznym, Kraków.
Graczykowska J. (2009), Original Play® (Pierwotna Zabawa) podstawą rozwoju i uczenia się dzieci w wieku przedszkolnym, ABC Wychowania i Zdrowia, Nr 24.