22 września 2018 r. odbył się w naszej fundacji kolejny Kurs PODSTAWOWY Original Play.
Kurs podstawowy (8 godzin) – ma na celu zaprezentowanie dorosłym idei oraz praktyki Original Play®. Składa się zarówno z teorii jak i praktycznych ćwiczeń eksperymentalnych. Kurs przebiega tak, by pomóc dorosłym otworzyć się na zabawę z dziećmi i wesprzeć ich w zabawach prowadzonych z udziałem dzieci. W trakcie kursu prezentowane są możliwości reagowania bez agresji na sytuacje, w których doświadczamy różnego rodzaju trudności.
Kurs poprowadziła mgr Jolanta Graczykowska – oficjalny przedstawiciel i koordynator programu Original Play® i „The Sanctuary Alliance” w Europie (autorskiego programu i projektu dr Freda Donaldsona ). Posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne w zakresie wczesnej edukacji dziecka. Ukończyła Podyplomowe Studium Polityki i Zarządzania Oświatą. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy nauczycielskiej i terapeutycznej z dziećmi, z różnymi wyzwaniami edukacyjnymi i rozwojowymi: agresją, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD), autyzmem, dysleksją, problemami rozwoju psychoruchowego, opóźnieniem rozwoju intelektualnego. Posiada duże doświadczenie w pracy terapeutycznej w ramach turnusów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla dzieci. Współpracuje ze szkołami wyższymi. Jest autorką naukowych publikacji w temacie Original Play.
Uczestnikami jej zabaw są dzieci i dorośli, niezależnie od ich wieku, poziomu rozwoju psychofizycznego, uwarunkowań kulturowych i językowych, statusu społecznego. Bawi się z dziećmi specjalnej troski, z dziećmi ulic, ofiarami przemocy oraz z więźniami. Bawiła się z około 10 tys. dzieci w różnych częściach świata. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz szkolenia Original Play dla rodziców, profesjonalistów w zakresie edukacji, medycyny, biznesu, osób zajmujących się profesjonalną pomocą dzieciom i dorosłym.
Wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu podstawowego ORIGINAL PLAY®.
Program „Original Play”® („Pierwotna zabawa”) jest rezultatem ponad 30-letnich doświadczeń i badań nad zachowaniami towarzyszącymi zabawie dzieci, dorosłych oraz dzikich zwierząt na całym świecie.
„Original Play”® dąży do:
- POPRAWY RELACJI zarówno między indywidualnymi osobami, jak i w grupie poprzez zastąpienie agresji i przemocy w relacjach międzyludzkich uprzejmością i miłością,
- zapewnienia KAŻDEMU DZIECKU poczucia bezpieczeństwa i miłości.
„Original Play”®:
- prezentuje alternatywę dla agresji i przemocy, bez potrzeby użycia siły, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia własnej wartości i nie naruszaniu tego poczucia u innych,
- dostarcza możliwości wyboru postępowania bez chęci rewanżu w sytuacji agresji, przemocy, czy lęku,
- przekształca głęboko zakorzenione, negatywne nawyki, wzorce i schematy zachowań w nawyki oparte na poczuciu bezpieczeństwa, miłości i poczuciu przynależności,
- stwarza bezpieczną przestrzeń dla wyrażenia agresji fizycznej, czy słownej, umożliwiając jednocześnie bezpieczne jej przekształcenie,
- propaguje sens poczucia przynależności jako najlepszej alternatywy dla lęku i rywalizacji,
- tworzy optymalne warunki dla rozwoju kreatywności, rozwoju osobistego i uczenia się,
- zwiększa możliwości adaptacji w zmieniających się warunkach życia.
Uczestnicy warsztatów zdobywają również wiedzę o tym:
- jaka jest rola pierwotnej zabawy w życiu dziecka,
- w jaki sposób pierwotna zabawa tworzy silne podstawy dla uczenia się i rozwoju dzieci,
- jaka jest rola dorosłych w zabawach dzieci,
- jakie są główne zasady towarzyszenia dzieciom w zabawie.
Program „Original Play”® otrzymał rekomendację Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Spotkał się z wyrazami akceptacji i uznania dla propagowanych przez niego wartości, jego prostoty i bogactwa jednocześnie. Zyskał opinię programu, który powinien być włączony do programu szkoleń dla nauczycieli.
W maju 2014 program Original Play został zaprezentowany przez J. Graczykowską w Polskim Przedstawicielstwie przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie w ramach seminarium: „ Towards Inclusive Education – Janusz Korczak and the Convention on the Rights of the Children”.