Przypominamy o naszej akcji ZBIÓRKI TABLETÓW do zajęć z komunikacji alternatywnej dla dzieci niemówiących!
Jeśli więc macie niepotrzebne urządzenia chętnie je przygarniemy!
Obecnie dzięki Wam mamy już 3 tablety i ruszamy z zajęciami!
Na początku dzieci będą pracować na piktogramach (w asyście terapeutów) jako przygotowanie do korzystania z programu „MÓWIK” na tabletach.
Dzieci będą uczyć się odpowiadać na pytania i komunikować ze sobą – początkowo w parach, a później w większych grupach.
Do zajęć w większych grupach niezbędna jest jednak większa ilość tabletów – dlatego NADAL ZBIERAMY!
Tablety można przynosić bezpośrednio do naszej fundacji od poniedziałku do piątku
w godzinach 9.00-14.00 lub po wcześniejszym umówieniu na inną godzinę. Jeśli macie problem z dojazdem my możemy je od Was odebrać.
Dodatkowe informacje pod numerem tel. 500 034 635.
Czym jest komunikacja alternatywna?
To sposób komunikowania się osób, które mają problemy z mówieniem (w naszej fundacji
są to głównie dzieci ze spektrum autyzmu i zespołem Downa).
Na zajęciach chcemy wykorzystywać dwie metody: pracę na piktogramach (system obrazkowo-znakowy) oraz pracę na tabletach z programami mówik i gadaczek.
MÓWik to oprogramowanie do komunikacji wspomagającej i alternatywnej na tablety z systemem Android, przeznaczone do stosowania u osób niepełnosprawnych w celu łagodzenia lub kompensowania skutków urazu, choroby lub niepełnosprawności. Jest to w pełni polskie oprogramowanie, wyposażone w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 9000 symboli. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią, które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych. Ma możliwość dostosowania interfejsu do różnych upośledzeń, niepełnosprawności ruchowej, wieku i płci. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Użytkownicy korzystający z liter, mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać je za pomocą syntezy mowy. Układ tablic dynamicznych pozwala na tworzenie gramatycznie poprawnych wypowiedzi w języku polskim.
Użytkownicy mogą korzystać z dodatkowych bezpłatnych aplikacji do nauki i terapii (Gadaczek, seria MówikMemory) wyposażonych w symbole systemu MÓWik, a dodatkowo z pomocy dydaktycznych przeznaczonych do nauki polskiego systemu językowego przez osoby niemówiące.
Wyrób medyczny spełniający wymagania europejskiej Dyrektywy dla Wyrobów Medycznych.
Aplikacja GADACZEK – na urządzenia mobilne (smartfony lub tablety) działa w oparciu o systemem Android. Program ten służy do nagrywania krótkich wiadomości, które po zapisaniu można dowolną ilość razy odtwarzać. Dedykowany on jest głównie osobom mającym poważne problemy z komunikacją werbalną. Dzięki GADAczkowi można w krótkim czasie przygotować od kilku do kilkudziesięciu wiadomości tekstowych, które umożliwią osobie niemówiącej przekazać ich treść w zależności od potrzeb. Program dysponuje funkcją ustawiania grafiki (symbol, obrazek lub zdjęcie) do każdego przycisku, dzięki czemu użytkownik bardzo szybko może odnaleźć potrzebne nagranie.
KOMUNIKATOR pozwalający nagrywać krótkie informacje, zapisywać je i odtwarzać dowolną ilość razy.
Jednym z naszych podopiecznych jest Emil, który przeszedł wiele godzin zajęć i pokonał drogę od braku kontaktu, przez migi, pracę na programie makaton, piktogramy, programy mówik i gadaczek, aż do mowy werbalnej.
Do rozwoju intelektualnego konieczny jest rozwój komunikacji w dowolnej formie.
Komunikacja jest podstawą bycia ze sobą. Pomóżmy wspólnie naszym dzieciakom!