Serdecznie polecamy naukę w Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA w Tczewie na kierunku Terapeuta zajęciowy z arteterapią.
Okres kształcenia: 2 lata (4 semestry)
Nazwa kwalifikacji: MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej
Przedmioty teoretyczne zawodowe:
Podstawy terapii zajęciowej
Podstawy prawne w terapii zajęciowej
Biomedyczne podstawy anatomii, fizjologii i patofizjologii człowieka
Komunikacja interpersonalna
Komunikacja alternatywna
Język migowy
Język obcy zawodowy
Metodyka terapii zajęciowej
Podstawy teoretyczne diagnostyki w terapii zajęciowej
Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:
Metody i techniki terapii zajęciowej
Diagnozowanie w terapii zajęciowej
Planowanie i organizowanie indywidualnej i grupowej terapii zajęciowej
Praktyka zawodowa
Opis zawodu/Potencjalne miejsca zatrudnienia:
Zawód terapeuta zajęciowy należy do grupy obecnie poszukiwanych zawodów. Rynek pracy poszukuje terapeutów zajęciowych, których zaangażowanie i profesjonalne oddziaływania z zakresu terapii zajęciowej przyczynią się do poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin.
W dobie starzejącego się społeczeństwa następuje zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z branży opieki zdrowotnej pracujących między innymi w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, centrach/klubach seniora, sanatoriach, hospicjach. Terapeuta zajęciowy jest specjalistą współpracującym w zespole terapeutycznym pracującym z dziećmi i dorosłymi z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W związku z tym zapotrzebowanie na ten zawód na rynku pracy jest bardzo duże między innymi w placówkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, oddziałach szpitalnych (np. dziecięcych, rehabilitacyjnych), poradniach rehabilitacyjnych, ośrodkach wczesnej interwencji, placówkach edukacyjnych (szkoły specjalne, przedszkola i szkoły integracyjne, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze).
Praktyka zawodowa i warunki jej realizacji:
210 godzin (6 tygodni); miejsce realizacji praktyk: podmioty lecznicze i jednostki organizacyjne pomocy społecznej lub instytucje świadczące pomoc prowadzone przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów kierunku terapeuta zajęciowy.